W Okolicy

Wadowice Miato papieża Jana Pawła II
Miasto, po raz pierwszy wzmiankowane w 1325 roku, dynamicznie rozwijające się od końca XVIII wieku, dzięki położeniu na trakcie środkowogalicyjskim łączącym Lwów z Wiedniem.
Obecnie, jako miasto rodzinne papieża Jana Pawła II, stanowi ważny ośrodek pielgrzymkowy.
Warto zwiedzić między innymi dom rodzinny Jana Pawła II jak i Bazylikę, w której był ochrzczony.
Panoramę miasta można podziwiać z położonego na wzgórzu kościoła Karmelitów Bosych.
Więcej na stronie  https://pl.wikipedia.org/wiki/WadowiceOdległość od Domu Na Wzgórzu – 31 km malowniczą drogą wzdłuż jeziora Mucharz lub drogą krajową nr 52 przez Kalwarię Zebrzydowską (28,5 km).

Inwałd Park
Największa sieć parków tematycznych w Polsce, która zachwyci każdego. Znajdują się tutaj Park Miniatur, Dinolandia, Warownia, Mini Zoo i Ogród Jana Pawła II.
Miejscowość położona w odległości 40 kilometrów od Domu Na Wzgórzu. Polecamy podróż trasą widokową przez Mucharz.

Energylandia

Największy Park Rozrywki w Polsce, oferujący kilkadziesiąt atrakcji, zgromadzonych na obszarze 35 hektarów, przeznaczonych dla dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych.
Smoczy Ogród, Park Wodny oraz Strefa Ekstremalna, to tylko niektóre punkty obowiązkowego programu. Dojazd do Zatora z Domu Na Wzgórzu zajmie około 60 minut.

Lanckorona
Historia tej malowniczej miejscowości sięga średniowiecza.
Kazimierz Wielki jeździł tu na słynne polowania. Wybudował tez Zamek Lanckoronski. Warto zobaczyć jego ruiny datowane na drugą połowę XVI wieku. Zwiedzających przyciąga również charakterystyczna zabudowa rynku. Więcej na stronie  https://pl.wikipedia.org/wiki/Lanckorona
Odległość od Domu na Wzgórzu to 10 min samochodem lub około 1 godz 20 min szlakiem dla pieszych.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej
Sanktuarium pasyjno-maryjne oo. bernardynów znajdujące się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wchodzące w skład zespołu bazylika i klasztor położone są na południe od miasta, u szczytu góry Żar, na południe i wschód od nich znajdują się 42 kaplice i kościoły dróżek. Nazywane jest często Polską Jerozolimą.
W 1999 roku sanktuarium wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a 17 listopada 2000 roku obiekt uznany został za Pomnik historii Polski. Kalwaryjskie sanktuarium jest jednym z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego – łączy zarówno kult Chrystusa cierpiącego, jak i Matki Bożej. Ideą przewodnią jest odwzorowanie ostatniej drogi Chrystusa (Droga Pojmania i Droga Krzyżowa). W sanktuarium znajduje się obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej. http://kalwaria.eu/
Odległość od Domu Na Wzgórzu 15,7 km droga przez wieś Skawinki.

Kalwaria Zebrzydowska
Historia miasta sięga początków XVII wieku,  kiedy to Mikołaj Zebrzydowski, wojewoda krakowski ufundował budowę klasztoru i zespołu kaplic Dróg Męki Pańskiej na wzgórzu Żarek, na wzór Kalwarii Jerozolimskiej.
Odległość od Domu Na Wzgórzu 12,5 km droga przez wieś Skawinki.

Zabytkowy Kościół w Skawinkach
Drewniany kościół pod wezwaniem św. Joachima z 1 poł. XVIII wieku w stylu barokowym. późnobarokowe.
Msze święte https://msze.eu/malopolskie/skawinki/parafia-pw-sw-joachima.html
Odległość od Domu Na Wzgórzu około 5,5 km samochodem

Cisy Raciborskiego
Drzewa rosnące na terenie wsi Harbutowice, których wiek szacuje się na blisko 700 lat. Drzewa są chronionymi pomnikami przyrody, wpisanymi do Katalogu Zabytków Przyrody.
Odległość od Domu Na Wzgórzu około 4 km, pieszo 45 minut, samochodem 10 min.

Szlaki turystyczne
Przez Harbutowice wiedzie wiele malowniczych szlaków turystycznych.
Jednym z nich można dojść do wspomnianej wcześniej miejscowości Lanckorona.
Blisko Domu na Wzgorzu znajduje się usytuowana pomiędzy miejscowościami Harbutowice i Palcza znajduje Przełęcz Sanguszki (480 m n.p.p.m). Przebiega przez nią droga wojewódzka numer 956 Biertowice –Sułkowice – Zembrzyce, oraz pieszy szlak turystyczny, wiodący z Lanckorony do Jordanowa.W miejscu tym postawiono obelisk ku pamięci księcia Eustachego Sanguszki- magnata z czasów konfederacji barskiej.
Na północ, nieco powyżej przełęczy znajduje się duży Krzyż upamiętniający bitwę, jaką w 1771 roku stoczyli tutaj konfederaci barscy żołnierzami carskimi. Ich zbiorowy grób znajduje się na pobliskim wzgórzu, przez miejscową ludność nazywanymi Grobami Konfederatów.
Od Domu Na wzgórzu 479 można dojść bajeczną drogą, wśród polan i drzew. Odległość- 1km , 15 minut.

Przełęcz Sanguszki (480 m n.p.m.) jest pomiędzy szczytami Kopytówki (549 m) od północy oraz Krowiej Góry (617 m) od południa, a także miejscowościami Harbutowice i Palcza. Przebiega przez nią droga wojewódzka nr 956 Biertowice – Sułkowice – Zembrzyce oraz pieszy szlak turystyczny, wiodący z Lanckorony do Jordanowa.
Obelisk powstał w latach 90. XIX wieku, ku czci księcia Eustach Sanguszki.
To dobry punkt widokowy. Austriacy w okresie I wojny światowej zaryglowali tę drogę. U podnóży Krowiej Góry do tej pory istnieją pozostałości ich okopów
Przez przełęcz przebiega szlak niebieski PTTK z Lanckorony do Jordanowa.
Na północ, nieco powyżej przełęczy znajduje się duży Krzyż upamiętniający bitwę, jaką stoczyli tutaj konfederaci barscy (zwaną bitwą pod Grobami). Obok krzyża umieszczono duże głazy i zamontowano tabliczkę ze słowami Adama Mickiewicza:
Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem
Polska jest Polską, a Polak Polakiem.
Krzyż i tablicę ustawiono w 1999 r. dla uczczenia konfederatów. Ich zbiorowy grób znajduje się na pobliskim wzgórzu, przez miejscową ludność nazywanym Groby

Groby Konfederatów

Znajduje się w grupie tzw Wzgórz Lanckorońskich. Od Domu Na wzgórzu 479 można dojść bajeczna droga, wokół polan i drzew. Groby znajdują się po północnej stronie Przełęczy Sanguszki. W 1771 r. na wzgórzu tym miała miejsce bitwa pod Grobami, w czasie której 1200 Konfederatów zostało pokonanych przez około 4000 żołnierzy rosyjskich. Zginęło około 300 konfederatów. Pochowani zostali na wzgórzu, które później okoliczna ludność nazwała Grobami. Obecnie jest tutaj kaplica pw. św. Michała. We wrześniu, upamiętniając dzień św. Michała pod kapliczka koło Grobów odbywa się uroczysta msza św., poprzedzająca procesja z zabytkowego kościołka Harbutowice.
Odległość od Domu Na Wzgórzu 1 km, czas spacerkiem 15 minut.

Spacery po lesie
Podczas II wojny światowej Harbutowice były miejscową, w okolicach której działał silny ruch oporu.
W 1944 r. były miejscem zimowego obozu oddziału „Surowiec” 23 Dywizji AK okręgu śląskiego, dowodzonego przez kpt. Gerarda Woźnicę ps. „Hardy”.

Rezerwat przyrody Las Gościbia 
Leśny rezerwat przyrody zajmuje Powierzchnię 281,49 ha. Został utworzony w roku 2001. Rezerwat w całości położony jest w miejscowości Harbutowice.
Odległość od Domu Na Wzgórzu 7,3 km okolo 15 min samochodem.

Narty
Dom na Wzgórzu jest świetną bazą wypadową na okoliczne stoki narciarskie.
We wsi działa Stacja Narciarska Szklana Góra Ski (odległość od Domu Na Wzgórzu około 3,7 km).
W położnych nieco dalej Myślenicach można spędzić czas na nieco bardziej wymagającym stoku, położonym na zboczu góry Chełm, w Sport Arena Myślenice (odległość 20 km, 25 minut samochodem).
W oddalonej o 35 km Zawoji, dla bardziej zaawansowanych, w zimie panują świetne warunki narciarskie w scenerii Babiogorskiego Parku Narodowego, na stoku Mosorny Groń.
Nieco mniej wymagające stoki, świetne do nauki dla dzieci położone są w miejscowościach Podstolice i Siepraw  (odległość 50 km).
Na życzenie zapewnimy Państwu licencjonowanych instruktorów narciarstwa i snowboardu.

Jezioro Mucharskie (nazwa używana do 2018 Zbiornik Świnna Poręba) – będący w budowie zaporowy zbiornik retencyjnyna Skawie. Zbiornik powstaje na terenach gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Zapora usytuowana jest na 26,6 km biegu Skawy, powierzchnia zlewni rzeki do zapory wynosi 802 km. Miejsce do kajakowania, plażowania i rybouctwa. Zobacz informacje łowieckie https://krakow.wody.gov.pl/lowisko Kamera https://swinna-poreba.webcamera.pl/
Odległość od Domu Na Wzgórzu to około 26 km droga przez Zembrzyce.

Termy Bania – Jeżeli szukasz relaksu koniecznie odwidź termy Bania. Cieple źródła, jacuzzi, park wodny dla dzieci, strefa relaxu dla dorosłych i saunarium dadzą dobra zabawę każdemu.
Odległość z Domu Na Wzgórzu to około 1 godz. 30 min droga na Nowy Targ. Trasa Zakopianka, w sezonie bywają duże korki.zlaki turystyczne – malowniczym szlakiem można dojść do Lanckorony. Zabytkowej 19iwecznej wsi polskiej.